а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпросечен

натпросечни
Вид збор: Придавка
Што е над просекот.
Англиски: above-average
Примери:
натпросечно производство
натпросечна заработувачка
Изведенки
натпросечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи