а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпредува

натпредуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. натпреде
Албански: tjerr tepër
2. (се натпредува) Се натпреварува во предење.
Албански: garon në tjerrje
Изведенки
натпредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи