а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпреде

натпредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испреде повеќе отколку што било потребно.
Албански: tjerr më tepër
2. Испреде повеќе, подобро од друг, надмине некого во предење.
Албански: tjerr më tepër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи