а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натплете

натплетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Сплете повеќе отколку што било потребно.
Англиски: knit Албански: tjerr më tepër
2. Сплете повеќе од друг, надмине некого во плетење.
Англиски: knit Албански: tjerr më tepër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи