а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натплати

натплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Плати повеќе отколку што треба, од сметката, од цената.
Англиски: overpay
Примери:
Ќе платам и ќе натплатам само да го земам.
Изведенки
1. натплатува несв.
натплатуваат
2. натплатување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи