а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпее

натпеат
Вид збор: Глагол, свршен
Во пеење надмине некого со подобар, со посилен глас.
Англиски: outsing
Примери:
Имаше чудесен глас, никој не можеше да ја натпее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи