а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натопли

натоплат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде топло малку или доволно.
Англиски: warm up Албански: nxeh
Примери:
Да ги натоплам рацете малку, ми замрзнаа.
Добро си го натопли грбот.
Натопли го лебот.
2. (се натопли) Се стопли малку или доволно.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Изведенки
1. натоплува несв.
(се) натоплуваат
2. натоплување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи