а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натколеница

мн. натколеници
Вид збор: Именка, женски род
Делот од ногата над коленото, бут.
Англиски: thigh Албански: kofshë
Употреба: Анатомија
Примери:
Вежби на мускулите на градниот кош, на стомакот, на натколеницата, на потколеницата и на стапалото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи