а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткачи

наткачат
Вид збор: Глагол, свршен
Покачи, додаде при пазарење, при определување цена.
Англиски: overbid Албански: rrit, hip
Употреба: Економија
Примери:
Ќе ти наткачам некој денар и да не се пазариме повеќе.
Да ја наткачат цената на тутунот малку, да го извадиме лебот.
Изведенки
1. наткачува несв.
наткачуваат
2. наткачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи