а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткаже

наткажат
Вид збор: Глагол, свршен
Покаже во поголем број, во поголема мера отколку што е.
Англиски: exceed
Примери:
Кога го прашав колку години има, ги наткажа годините.
Изведенки
1. наткажува несв.
наткажуваат
Пример: Кантарот ваш наткажува.
2. наткажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи