а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткае

наткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Исткае во доволно или во големо количество.
Англиски: weave
Примери:
Наткала килимчиња за сите соби.
Изведенки
1. наткајува несв.
наткајуваат
2. наткајување ср.
глаг. им.
3. наткава несв.
наткаваат
4. наткавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи