а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натиска

натискаат; натискан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24120
1. Смести на мал простор, нагнете.
Англиски: stuff Албански: shtyp, trus
Примери:
Не натискаа сите во еден камион како добиток.
2. (се натиска) Се смести, се нагнете на мал простор.
Англиски: jam Албански: ngjesh, rras
Примери:
Се натискаа во судницата да ја чујат пресудата.
Се натискал народ во црквичето, не можеше да се дише.
Изведенки
1. натискува несв.
натискуваат
2. натискување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК