а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натече

натечат; натечи, натечете; натеков, натекоа; натекол; натекле; натечев, натечеа; натечел; натечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34412
Добие оток.
Англиски: swell
Употреба: Медицина
Примери:
Од долгиот пат нозеве ми натекоа.
Изведенки
1. натечува несв.
натечуваат
2. натечување ср.
глаг. им.