а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натера

натераат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1153
1. Принуди некого на нешто.
Англиски: force Албански: detyroj
Примери:
Го натера да ја заврши работата.
Ја натерале да се омажи за него.
Гладот го натерал да проси.
2. (се натера) Се принуди на нешто.
Англиски: force Албански: detyroj
Примери:
Одвај се натера да стане.
Изведенки
1. натерува несв.
(се) натеруваат
2. натерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК