а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натакне

натакнат
Вид збор: Глагол, свршен
набоде, надене
Англиски: skewer
Примери:
Го натакнале на кол.
Изведенки
1. натакнува несв.
натакнуваат
2. натакнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи