а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натажи

натажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10472
1. Предизвика тага кај некого, растажи некого.
Англиски: grieve Албански: pikëlloj, brengos
Примери:
Веста за несреќата во рудникот сите ги натажи.
2. (се натажи) Стане тажен, се растажи.
Англиски: mourn Албански: pikëllohem
Примери:
Кога остана сама, многу се натажи.
Изведенки
1. натажува несв.
(се) натажуваат
повт.
2. натажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК