а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насушен

насушниот
Вид збор: Придавка
Крајно потребен, неопходен, без кој не може.
Англиски: badly needed
Примери:
насушен леб, насушни потреби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи