а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насумне

насумнат
Вид збор: Глагол, свршен
спомене, наспомене, насмене
Англиски: mention
Употреба: Разговорно
Примери:
Никој не сакаше да насумне за расправијата од вчера.
Изведенки
1. насумнува несв.
насумнуваат
2. насумнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи