а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насука

насукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. сука
Англиски: twist
Примери:
Ѝ скрои ракав, ѝ насука конци, ѝ купи нови игли.
2. (се насука) Се заглави на суво.
Англиски: strand Српски: насукати
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Кинески товарен брод се насука во близина на Големиот корален гребен крај Австралија.
Бродот се насука на подводен гребен.
Китовите се насукале на плажата.
Кит се насука во фјорд во Данска.
Изведенки
насукан прид.
насукани
Пример: насукан чамец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи