а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насуво

Вид збор: Прилог
Без наводенување, навлажнување, без употреба на течност.
Примери:
Навлажни ја малку кошулата, насуво тешко ќе ја испеглаш.
Изрази
Насуво го (ме, те и др.) избричил - го измамил, го изиграл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи