а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наструже

настружат
Вид збор: Глагол, свршен
Со стружење добие извесно количество нешто.
Англиски: grate
Примери:
Наструга малку кора од лимон.
Изведенки
1. настружува несв.
настружуваат
2. настружување ср.
глаг. им.
3. настругува несв.
настругуваат
4. настругување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи