а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настрои

настројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе некого во некакво настроение.
Албански: bind, drejtoj
Примери:
Убавото ветување ги настрои да ја продолжат работатаа.
2. Дотера, наштимува музички инструмент.
Англиски: tune Албански: akordoj
3. (се настрои) Се доведе во некаво настроение.
Албански: drejtoj, bind
Примери:
По две-три песни убаво се настроивме.
Не можеше да ги прифати забелешките, кои станаа причина непријателски да се настрои спрема другарите.
Изведенки
1. настројува несв.
(се) настројуваат
2. настројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи