а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настроение

мн. настроенија
Вид збор: Именка, среден род
1. Душевна состојба, расположение.
Англиски: mood Албански: gjendje shpirtërore
Примери:
Добро настроение.
Весело настроение.
Лошо настроение.
2. Склоност, желба, внатрешна потреба за нешто.
Англиски: desire Албански: dëshirë, tendencë
Примери:
Немам настроение за музика.
Имам настроение за работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи