а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настриже

настрижат
Вид збор: Глагол, свршен
Остриже извесно количество волна и сл.
Англиски: shear
Примери:
Одвај настригов една вреќа волна.
Настригов колку што не се надевав.
Изведенки
1. настрижува несв.
настрижуваат
2. настригува несв.
настригуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи