а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настрани

настранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави, намести нешто малку настрана.
Англиски: tilt Албански: heq anash, largoj
2. (се настрани) Се навали, се накриви настрана.
Англиски: incline Албански: anoj
Примери:
Авионот се настрани и се спушти надолу.
Седна и се настрани на фотелјата.
Изведенки
1. настранува несв.
(се) настрануваат
2. настранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи