а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настрана

Вид збор: Прилог
1. На страна, на некоја страна (просторно).
Англиски: aside
Примери:
Седна малку настрана.
Се тргнаа настрана нешто да си кажат.
Ја наведна главата настрана.
2. Одложено, изделено, не земајќи нешто предвид.
Англиски: aside
Примери:
Да го оставиме сега тоа прашање настрана.
Се држи некако настрана.
Настрана сето тоа.
Се почувствува малку настрана.
Изрази
Остави настрана - штеди.
Капата настрана - без грижа.
Шегата настрана - сериозно кажано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи