а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настојчив

настојчивиот
Вид збор: Придавка
Што настојува многу, упорен, непопустлив.
Англиски: persistent
Примери:
Беше настојчив и непоколеблив, од тоа што намислил не отстапуваше.
Изведенки
настојчиво прил.
Пример: Настојчиво бараше да му кажат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи