а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настојник

мн. настојници
Вид збор: Именка, машки род
Лице задолжено да се грижи, да чува нешто.
Англиски: janitor
Примери:
куќен настојник
настојник на зграда
црковен настојник
Изведенки
1. настојница ж.
мн. настојници
2. настојнички прид.
настојничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи