а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настои

(се) настојат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине долго време во стоење.
Англиски: stand
Примери:
Се настојавме, чекајќи го возот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи