а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настан

мн. настани
Вид збор: Именка, машки род
Важно случување, факт, појава во општествениот или во личниот живот.
Англиски: event Албански: njgjarje
Примери:
Културен настан.
Трагичен настан.
Светски настан.
Историски настан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи