а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настамени

настаменат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52761
1. Намести, стави, постави нешто.
Англиски: place Албански: vendos, vë
Примери:
Убаво настамени ја масата да не се мрда.
2. Намести некого некаде (да седне, на служба и сл.)
Англиски: place Албански: vendos
Примери:
На чело на трпезата го настаменија попот.
Го настамени синот за раководител во претпријатието.
3. (се настамени) Се намести, се смести.
Англиски: inhabit Албански: vendosem
Примери:
Се настамени на катот, а приземјето го даде под кирија.
Откако се настаменија во градот, го заборавија селото.
Изведенки
1. настаменува несв.
(се) настаменуваат
2. настаменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК