а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настамени

настаменат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53141
1. Намести, стави, постави нешто.
Англиски: place Албански: vendos, vë
Примери:
Убаво настамени ја масата да не се мрда.
2. Намести некого некаде (да седне, на служба и сл.)
Англиски: place Албански: vendos
Примери:
На чело на трпезата го настаменија попот.
Го настамени синот за раководител во претпријатието.
3. (се настамени) Се намести, се смести.
Англиски: inhabit Албански: vendosem
Примери:
Се настамени на катот, а приземјето го даде под кирија.
Откако се настаменија во градот, го заборавија селото.
Изведенки
1. настаменува несв.
(се) настаменуваат
2. настаменување ср.
глаг. им.