а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настава

(едн.) наставата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10072
Систематско предавање, пренесување знаења од образовни и стручни предмети во рамките на институциите на образовниот систем.
Англиски: education, lesson
Употреба: Образование
Примери:
училишна настава
универзитетски настава
настава по математика
предметна настава