а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насрчи

насрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16379
Поттикне, охрабри некого.
Англиски: encourage
Примери:
Секогаш беше готов да ја помогне и да ја насрчи групата талентирани млади соработници.
Публиката бурно ги насрчуваше своите играчи.
Изведенки
1. насрчува несв.
насрчуваат
2. насрчување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК