а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насрочи

насрочат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46938
Определи ден на судска расправа.
Англиски: schedule
Употреба: Правда
Примери:
Предметот го насрочија за идниот четврток.
Изведенки
1. насрочува несв.
насрочуваат
2. насрочување ср.
глаг. им.