а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наспомене

наспоменат
Вид збор: Глагол, свршен
Накусо дообјасни, дополни; спомене, потсети.
Англиски: mention
Примери:
Ќе наспоменам уште дека тие се во блиска роднинска врска.
Му наспоменав за неговите ветувања, ама се направи како да не ме слушна.
Изведенки
1. наспоменува несв.
наспоменуваат
2. наспоменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи