а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насон

Вид збор: Прилог
Во сон, при сонување.
Англиски: in dream
Примери:
Ангелот и се јавил насон и и кажал дека ќе роди.
Толку пари ни насон немаше видено.
Изведенки
насоне прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи