а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насоли

насолат; насолил; насолен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40507
1. Стави сол, осоли нешто колку што е потребно, доволно.
Англиски: salt Албански: kripos
Примери:
Ги насоли рибите.
Го насоли сирењето.
2. Стави нешто што се сипе (прашок, брашно), посипе.
Англиски: sprinkle Албански: hedh
3. Измами, изигра некого.
Англиски: cheat Албански: mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Нѐ насоли пријателот, туку ајде да си одиме.
4. Изнакаже лаги некому за некого или за нешто.
Албански: kripos,gënjej
Примери:
Којзнае што ќе му насолат за нас на директорот.
Изведенки
1. насолува несв.
насолуваат
2. насолување ср.
глаг. им.