а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наснове

насноват
Вид збор: Глагол, свршен
Сновејќи, приготви доволно основа за ткаење.
Изведенки
1. наснова несв.
насноваат
2. насновање ср.
глаг. им.
3. насновува несв.
насновуваат
4. насновување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи