а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насмешлив

насмешливиот
Вид збор: Придавка
потсмешлив, подбивен
Англиски: derisory
Примери:
насмешлив одговор, насмешлива забелешка
Изведенки
1. насмешливо прил.
Пример: Го погледна насмешливо, самозадоволно.
2. насмешливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи