а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насмене

насменат
Вид збор: Глагол, свршен
Спомене, потсети на нешто.
Англиски: mention
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Кога ја насмена младоста наша, ме натажи.
Изведенки
1. насменува несв.
насменуваат
2. насменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи