а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насмевне

(се) насмевнат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие насмевка на лицето, со насмевка изрази некакво расположение.
Англиски: smile
Примери:
Весело се насмевна.
Се насмевна пријателски.
Подбивно се насмевна.
Изведенки
1. насмевнува несв.
(се) насмевнуваат
2. насмевнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи