а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насмевка

мн. насмевки
Вид збор: Именка, женски род
Израз на лицето, при што малку се развлекуваат усните, кој покажува добро расположение, задоволство, или подбив, иронија.
Англиски: smile Албански: qeshje, buzëqeshje
Примери:
пријателска насмевка
блага насмевка, ведра насмевка
широка насмевка, љубезна насмевка
студена насмевка
подбивна насмевка
кисела насмевка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи