а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насмеа

Вид збор: Прилог
На смешен начин.
Англиски: jokingly
Примери:
Насмеа кажаната вистина полесно се прифаќа.
По секој потег придаваше нешто насмеа, зашто за него шаховската игра беше претстава.
Тоа што ми го кажа насмеа било вистина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи