а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насмеан

насмеани
Вид збор: Придавка
Што има насмевка на лицето.
Англиски: smiling
Примери:
Насмеано лице.
Насмеано дете.
Изведенки
насмеано прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи