а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслуша

наслушаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напрегне внимание нешто да чуе.
Англиски: listen Албански: ndëgjoj
Примери:
Молчи и наслушај колку што можеш да чуеш.
Застана да наслуша, но ништо не чу.
Ја подигна главата и наслуша.
2. Чуе, cлушне многу нешта, многу работи.
Англиски: hear Албански: ndëgjoj
Примери:
За него што не наслушав, ама се било лага.
3. (се наслуша) Помине долго време во слушање, се измори, се засити од слушање.
Англиски: listen Албански: ndëgjoj mjaft
Изведенки
1. наслушува несв.
(се) наслушуваат
2. наслушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи