а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслути

наслутат
Вид збор: Глагол, свршен
насети, предосети
Англиски: sense
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Во мракот можеше само да го наслути неговото присуство.
Селанецот како да наслути нешто, подзастана.
Изведенки
1. наслутува несв.
наслутуваат
2. наслутување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи