а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслојка

мн. наслојки
Вид збор: Именка, женски род
1. Слој или ред слоеви на некаков материјал во земјата.
Англиски: layer Албански: shtresë
2. Одделни елементи, обележја наслоени во формирањето на една целост.
Англиски: layer Албански: shtresë
Примери:
Културни наслојки.
Структурни наслојки.
Лексички наслојки во јазикот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи