а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслони

наслонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. потпре
Англиски: prop Албански: mbështes
Примери:
Главата си ја наслони на раце.
2. (се наслони) се потпре
Англиски: support Албански: mbështetem
Примери:
Се наслони со сета снага.
Изведенки
1. наслонува несв.
(се) наслонуваат
2. наслонување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи