а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслои

наслојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нанесе, натрупа во слоеви.
Англиски: stack Албански: shtresoj, sjell
2. (се наслои) Се напласти, се натрупа во слоеви.
Англиски: stack Албански: palohet, shtresohet
Изведенки
1. наслојува несв.
(се) наслојуваат
2. наслојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи