а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насложи

насложат
Вид збор: Глагол, свршен
Сложи повеќе предмети еден врз друг или на некој друг начин.
Англиски: stack
Примери:
Ги насложи дрвата крај ѕидот.
Насложете ги книгите каде што стојат.
Изведенки
насложува несв.
насложуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи